Проект MotorLine23



⠀⠀⠀⠀⠀Яхти, стилізовані під траулер (Trawler yacht) - це прогулянкові катери, які нагадують рибальські траулери. Їх також можна назвати крейсерськими траулерами чи траулерними яхтами. У межах цієї категорії є багато типів та стилів судів.

⠀⠀⠀⠀⠀У США рекреаційні траулери виробляють понад 70 будівельників та виробників. Рибальський траулер зазвичай має водовипромінюючий корпус підвищеної мореплавства, що забезпечує збільшену місткість.

⠀⠀⠀⠀⠀Зі зростанням вартості палива, для зниженого його витрати стандартні моделі яхт з такими корпусами, як правило, мають крейсерську швидкість 7-9 вузлів, залежно від довжини човна. У цьому максимальна швидкість становить трохи більше 10-12 вузлів. Такі швидкості забезпечуються малопотужними двигунами; 80 л.с. (60 кВт) достатніми для яхт довжиною від 35 до 60 футів (від 11 до 18 м) або більше, які використовуватиме менше 25 к.с. (19 кВт) на далеких круїзах.

⠀⠀⠀⠀⠀Дальність ходу паливом зазвичай становить 1500-3000 миль на невеликих суднах, і більше для тих, хто має довжину понад 45 футів (14 м).

⠀⠀⠀⠀⠀У поєднанні з паливними танками великої ємності вони дозволяють траулерним яхтам долати тисячі миль на одній заправці, здійснюючи довгі океанські переходи.

⠀⠀⠀⠀⠀При цьому забезпечується комфорт пасажирам від 2 до 8 осіб, стаючи для них постійним будинком протягом багатьох тижнів і навіть місяців.

⠀⠀⠀⠀⠀Ще одна особливість круїзних траулерів - велике машинне відділення, що дозволяє розмістити дизельні генератори необхідної потужності для живлення побутових приладів, носового підрулюючого пристрою, шлюпкових кранів та іншого аналогічного обладнання.

⠀⠀⠀⠀⠀Конструкція корпусу. Корпусні конструкції виконані з низьколегованої суднобудівної сталі категорії ДЗ2, з межею плинності 320 мПа. Конструктивні елементи корпусу, надбудови та рубки задовольняють вимоги Класифікаційного суспільства. Основні товщини корпусу (попередні): горизонтальний кіль – 8 мм, днищна частина – 6 мм, надводний борт – 5мм, палуби – 5 мм. Корпус має поперечну систему набору, шпація – 540 мм.

⠀⠀⠀⠀⠀Надбудова та рубка виконані з алюмінієво-магнієвого сплаву типу АМг5, за поперечною системою набору. Товщини – 5 мм. Для шпангоутів та бімсів застосовано профільний прокат. Для забезпечення жорсткості конструкції корпусу, надбудови і рубки передбачені поперечні перебирання.

⠀⠀⠀⠀⠀Енергетична установка. В якості головної енергетичної установки використано два дизельредукторні агрегати, що передають крутний момент через валолінії на два гребних гвинти фіксованого кроку, розташованих у кормовому підзорі.

⠀⠀⠀⠀⠀Головний двигун VOLVO РЕNТА TAMD103A: максимальна тривала потужність - 255 кВт, кількість циліндрів - 6, обороти колінвала - 1800 об/хв, об'єм циліндрів - 6 л, суха вага (без редуктора) . Агрегати будуть розташовані у машинному відділенні. Для забезпечення споживачів електроенергією на судні передбачено два дизель-генератори, розташовані в машинному відділенні. Газовихлоп головних двигунів та дизель-генераторів «сухого» типу, через шахту машинного відділення та щоглу в атмосферу.

⠀⠀⠀⠀⠀Судові пристрої.

⠀⠀⠀⠀⠀Якірно-швартівний пристрій. Як станові якорі на судні застосовані два якорі типу SHHP, з нержавіючої сталі. Маса якорів, довжина та калібр якірних ланцюгів відповідають вимогам класифікаційного суспільства.

⠀⠀⠀⠀⠀Якоря розташовані в якірних нішах у носовій частині судна. Ланцюгові ящики мають циліндричну форму, для забезпечення самоукладання якорного ланцюга і виготовляються з нержавіючої сталі. Як механізм для підйому та віддачі якорів і роботи з носовими швартовими застосовані два якірно-швартівні шпилі. Для забезпечення швартовних операцій на судні встановлено швартівні кнехти та клюзи у кількості, що відповідає вимогам класифікаційного товариства.

⠀⠀⠀⠀⠀Подрулюючий пристрій. Для покращення маневреності на малому та задньому ходу, а також при швартовках на судні встановлено носовий підрулюючий пристрій. Привід – електричний. Потужність і діаметр гвинта носового пристрою, що підрулює, відповідно до вимог хорошої морської практики. Підрулюючий пристрій встановлений у спеціальному відсіку.

⠀⠀⠀⠀⠀Рульовий пристрій. Для забезпечення керованості на судні застосовано два балансирні підвісні профільовані керма необхідної площі, встановлені безпосередньо за гребними гвинтами. Пір'я рулів виконані з матеріалу корпусу судна, їх конструкція відповідає вимогам класифікаційного товариства. Рульова електрогідравлічна машина, розташована в ахтерпиці, як аварійний привод застосована ручна гідравлічна машина. Засоби управління судном розташовані у ходовій рубці та на верхньому містку.

⠀⠀⠀⠀⠀ Заспокійники качки. Для підвищення комфорту перебування екіпажу та пасажирів на бору в умовах морського хвилювання на судні передбачені активні та пасивні (вилицьові кили) заспокійники качки.

⠀⠀⠀⠀⠀Твердий баласт. Для забезпечення вимог класифікації




Екстер’єри

Візуальна концепція екстер’єру - експедиційна яхта в стилі Trawler


⠀⠀⠀⠀⠀Архітектурно конструктивний тип: Trawler yacht, з водотоннажним корпусом, збільшеною осадкою, розвиненим напівбаком, носовим розташуванням ходової рубки та "португальським містком".

⠀⠀⠀⠀⠀Зовнішній вигляд. Візуальна концепція екстер'єру - традиційна стилізація під рибальський траулер з водотоннажним корпусом.




Проектна графіка





⠀⠀⠀⠀⠀Планування приміщень. Яхта має три палуби. Відстань по вертикалі між лініями палуб діаметральної площини становить 2300 мм. Висота в житлових приміщеннях у світлі – 2100 мм.

⠀⠀⠀⠀⠀Нижня палуба. Румпельне відділення розташоване в ніс від транцевої перегородки до кормової перегородки машинного відділення. У ньому встановлені основна та аварійна кермові машини. Машинне відділення розташоване в кормовій частині судна, в районі 6-15 шп. Тут встановлені головні двигуни, дизель-генератори, а також інше обладнання, що забезпечує функціонування всіх суднових систем. Машинне відділення відокремлено від інших приміщень судна сталевими водогазонепроникними перегородками. Вхід у приміщення машинного відділення здійснюються з головної палуби вертикальним трапом в районі 7 шп. з правого борту. Житлові приміщення на нижній палубі розташовані в ніс від машинного відділення, в районі 15-35 шп. 15-22 шп. - Дві двомісні каюти для гостей, розділені перебиранням по ДП. Можуть бути виконані як у варіанті з двоспальним ліжком, так і у варіанті з двоярусними одномісними ліжками. Хол розташований у районі 22-29 шп. По центру приміщення буде встановлено гвинтовий трап, що веде на верхні палуби. По лівому борту влаштовано двомісну каюту з двоярусним розташуванням ліжок. Вона може бути використана як для розміщення гостей, так і для екіпажу. По правому борту - білизняна комора, обладнана необхідними шафами, пральною, сушильною та прасувальною машинами. У районі 29-35 шп. двомісна гостьова каюта. Усі каюти обладнані санвузлами із циліндричними душовими кабінами.

⠀⠀⠀⠀⠀Головна палуба. На головній палубі розташовані каюта власника, камбуз, обідній та барний салони.

⠀⠀⠀⠀⠀Каюта власника. Розташована в районі 25-35 шп. По лівому борту - двоспальне ліжко, тумбочки, шафа для одягу. Праворуч - письмовий стіл, шафа для одягу. Природне освітлення забезпечене двома великими вертикально орієнтованими ілюмінаторами. Аудіовідеосистема встановлена на перегородці в районі 25 шп.

⠀⠀⠀⠀⠀Санвузол власника (31 -35 шп.) включає сауну (по правому борту), ванну (джакузі) душову кабіну, унітаз, біде, умивальник.

⠀⠀⠀⠀⠀Обідній салон. Приміщення розташоване між 18 та 25 шп. і відокремлено від камбуза суцільною напівперегородкою (лівим бортом). Обідній стіл розрахований на 10 місць. Природне освітлення - чотири великі, вертикально орієнтовані ілюмінатори (правим і лівим бортом).

⠀⠀⠀⠀⠀Камбуз та барний салон (7-18 шп.). Камбуз знаходиться по правому борту (12-18 шп.) і закінчується барною стійкою. Салон обладнаний диванами, барними стільцями, природне освітлення через ілюмінатори надбудови. У районі 18 шп. (Правий борт) влаштований окремий санвузол для гостей.

⠀⠀⠀⠀⠀Верхня палуба. На верхній палубі розташоване приміщення ходової рубки (16-30 шп). Внутрішній пост управління - 26-29 шп., обладнаний усіма необхідними приладами та засобами для керування судном. У районі 22-25 шп. встановлений диван та журнальний столик. Приміщення обладнане кріслами для кермового та штурмана, шафами для зберігання навігаційного обладнання, штурманського постачання, ЗІПу тощо. У районі 18-22 шп. - двомісна каюта капітана з санвузлом та душовою кабіною.

⠀⠀⠀⠀⠀Оздоблення приміщень виконано з використанням цінних порід дерева, тканин, шкіри тощо. Стиль інтер'єру, застосовувані породи деревини, елементи декорування, суворо індивідуальні та вибиратися за безпосередньої участі власника.



Основні характеристики

Основні характеристики судна, наведені нижче, є попередніми
і підлягають уточненню під час розробки проекту

Головні розмірення:
Довжина найбільша (LOA),
з урахуванням фальшборту, м
23.7
Довжина основним корпусом, м 23
Довжина ватерлінії (LWL), м 21,3
Ширина максимальна (Bmax), м 6,6
Ширина по ватерлінії (BWL), м 6,52
Осадка (D), м 2,2
Водотоннажність
(50% запасів), т
139
Швидкість ходу:
максимальна, зв'язок 11
круїзна, уз 10
Енергетична установка:
Головні двигуни VOLVO РЕNТА TAMD103A,
кВт (к.с.)
2 х 255 (347)
Дизель генератори, кВт 2 х 30
Екіпаж 12

*Район плавання - необмежений.